Jaké byly vánoční svátky v DC Veská.
     Jedním slovem ŠTĚDRÉ. Nedá se však takto jednoslovně opsat nejhezčí svátky v roce u nás ve Veské. Jako v jako každé rodině - i v té naší i když nepoměrně větší, nesourodé a často bez biologických rodičů - jsme přípravy zahájili v počátku prosince. Vánoční pohodu nám pomohli naladit nebeské a pekelné mocnosti 5.12.2007, kdy nás navštívil sv. Mikuláš s andělem, ale také čert s čerticí a ti věděli všechno - na děti i sestřičky!
     Předvánoční úklid vyvrcholil nádhernou třpytivou vánoční výzdobou, na které si daly záležet paní uklízečky se sestřičkami. Celé zařízení bylo provoněné nejen jehličím, ale i perníčky, vanilkovými rohlíčky a cukrovím, které největší děti za pomocí sestřiček upekly. Vánoční strom radosti v Grandu v Pardubicích udělal doopravdy velkou radost dětem i maminkám, které v tuto dobu byly v centru, hodnotnými dary.
     Tradiční vánoční setkání konané 20.12. v duchu zavedených tradic oživily pěveckým vystoupením ženy z nedalekého Borku a děti ze Základní školy v Horní Rovni. Vystoupení se nám moc líbila a navodila doopravdy slavnostní náladu. V toto odpoledne jsme přivítali hodně přátel, bývalých zaměstnanců, dětí a jejich rodičů, řadu známých i méně známých lidí, kteří přišli obdarovat naše děti. Bylo to milé setkání, kdy jsme mohli zavzpomínat na uplynulý rok a hlavně se i trošku pochlubit, co všechno jsme s jejich pomocí dokázali. Děti si hrály, dělaly různé vánoční dárečky, předměty ke ozdobení a ochutnávaly vánoční dobroty. Samotný Štědrý večer v zařízení trávila hrstka dětí se svými nejbližšími - sestřičkami. Ty jim udělaly vánoční pohodu s dárky, pochopitelně s přihlédnutím k věku a zdravotnímu stavu dětí. Na realizaci bohatých Vánoc se podílely hlavně naše návštěvy, které dětem přinesly jak dary tak i finanční hotovost předem určenou k nákupu určitých věcí.
     Není v mých silách vypsat všechny dárce tak, abych na některé nezapomněla. Přijměte proto, prosím, poděkování vy všichni, kteří jste se jakýmkoliv způsobem podíleli na štědrosti vánočních svátků, Každé dítě dostalo několik dárků, které je rozveselilo, každé oddělení dostalo řadu přístrojů, které zkvalitní péči o nemocné dítě a také řadu pěkného oblečení, hodně hraček, povlečení do postýlek a další tolik potřebné a nezbytné věci. Všechny dary pomáhají dětem jak zkvalitněním péče, tak i zlepšením prostředí zařízení , aby dětem nic nechybělo, aby se zde cítily dobře, aby doba, kdy musí být v zařízení, nebyla pro ně zátěží, ale naopak bezproblémovým startem do další etapy života.
     Děkujeme všem dárcům a našim přátelům, přejeme Vám všem pevné zdraví, hodně spokojenosti a naplnění všech přání. Budeme rádi, když se přijedete podívat na smysluplné využití všech darů.
Vánoce 2007 Vánoce 2007 Vánoce 2007


     S úctou za všechny děti i zaměstnance
                      Drahomíra Peřinová,
                      ředitel DC Veská


     V sobotu 10.11.2007 proběhla v našem centru akce zvaná MALÝ KLAUN. Je to projekt britské autorky Clare Wigfall, jehož hlavní náplní je malování na obličej. Clare přijela do našeho zařízení spolu s Markétou Švecovou z občanského sdružení Provázek a dvěma dobrovolníky.Všichni během odpoledne proměnili naše nejstarší děti v pohádkové postavičky či zvířátka. Děty byly nadšené, stále se pozorovaly v zrcadle, měly možnost si zasoutěžit a zahrát si různé hry, za což byly odměněny sladkostmi. Děkujeme Clare i o.s. Provázek, že našim dětem i maminkám zpříjemnili deštivý sobotní den a vytvořili prostředí, na které jen tak nezapomenou.

MalyKlaun1.jpg, 680 kB
MalyKlaun2.jpg, 780 kB

MalyKlaun3.jpg, 680 kB
přidáno 2.11.2007

Canisterapie
    Za našimi dětmi dochází pravidelně do zařízení canisterapeutický pes se svým pánem. Poskytuje dětem radost z kontaktu s živým zvířetem. Jednoduché aktivity s ním dávají dětem pocit důležitosti a uvolnění. Spolu s fyzioterapeutem podporují proces ucelené rehabilitace dětí s postižením. Cílem této alternativní metody je udržení současného stavu a pokud možno zlepšení fyzické i psychosomatické. Dětem se pravidelný kontakt s živým zvířetem velmi líbí a přináší jim do jejich života radost.

Muzikoterapie
    Od září 2007 jsme začali v našem zařízení s muzikoterapií, jak skupinovou, tak individuální. Do skupinové muzikoterapie jsme zapojili děti z "Veselého domečku", to jsou děti ve věku 2-4 roky. Využíváme především zpěv, říkadla, hudebně pohybové hry, hrajeme na hudební nástroje především Orffův instrumentář (dřívka, bubínky, činely, triangly, zvonečky, rolničky…), posloucháme hudbu v návaznosti na pohyb, pracujeme s rytmem, relaxujeme. Individuálně pak pracujeme s hendikepovanými dětmi. Muzikoterapie přináší všem dětem nejen radost a uvolnění, ale hlavně změnu od běžného života.

Máme zavedený nový fyzioterapeutický postup!
    Naše fyzioterapeutka ovládá další druh rehabilitace - synergickou reflexní terapii. Tato metoda má charakter doplňkové, podpůrné a preventivní léčby. Je především určena pro zmírnění následných pohybových poruch u pacientů s primární poruchou centrální nervové soustavy. Připravuje pohybový aparát člověka - svaly, šlachy, klouby ke cvičení, které řídí centrální nervový systém. Spolupůsobení této podpůrné metody s hlavní rehabilitací přináší výborné výsledky a tímto napomáhá dětem k dalšímu rozvoji.
DĚTSKÝ DEN Veská, dne 15.5. 2007
    Dne 1. 6. 2007 od 15 hodin proběhne v zahradě DC Veská DĚTSKÝ DEN. Děti se mohou těšit na spoustu soutěží, úkolů, na divadelní představení studentů gymnázia, ale taky na spoustu sladkostí a drobných dárečků. Nebude chybět ani tradiční opékání párků.


Veská, dne 15.5. 2007
HIPPOTERAPIE
    Díky Nadaci Terezy Maxové jsme mohli od léta 2005 využívat alternativní léčbu zvanou hippoterapie. Uzavřeli jsme dohodu s občanským sdružením Apolenka ve Spojile o aplikaci této terapie a dvakrát týdně sem dojížděli se skupinou 6 dětí do Apolenky. Hippoterapie je rehabilitace prostřednictvím koně a patří nejpříjemnější formy rehabilitace. Už sám tělesný kontakt s koněm působí uklidňujícím dojmem, fyziologickou chůzí koně se pozitivně ovlivňuje i patologický neurologický nález jedince. Do naší skupiny dětí jsou zařazeny batolata s dětskou mozkovou obrnou, chromozomálním onemocněním, děti s lehkou mozkovou dysfunkcí. Vždy je přítomna fyzioterapeutka našeho zařízení, která je vybavena patřičnými vědomostmi z oboru a také ví, co které dítě potřebuje. Za dobu realizace hippoterapie vidíme, co pozitivního a radostného tato alternativní metody přinesla dětem. Děti se vždy těší na koníčky, spolupracují, mají pozitivní prožitky, smějí se a jsou šťastné. Nadace Terezy Maxové umožnila našemu zařízení svými finančními prostředky 2 roky realizace hippoterapie. Doufám, že do budoucna opět pro naše děti najdeme sponzora, který by se spolupodílel s námi na této rehabilitaci a tím jsme dětem poskytli skvělé zážitky a zlepšení zdraví - fyzického i psychického.


       Hipoterapie SpojilVeská, dne 25.4. 2007
Od podzimu 2006 pravidelně jezdíme do solné jeskyně SALT MEDICA v Pardubicích na Dubině V rámci komplexní péče o děti s postižením dýchací soustavy 2 děti pravidelně lx týdně stráví pěkné chvíle v solné jeskyni. Děti jsou zde velmi spokojené a doufáme, že jim to prospívá k léčbě i ke zdárnému vývoji. Poznávají zde nové prostředí, ale i kamarády a také vstřícný personál i návštěvníky solné jeskyně. Děti se sem vždy velmi těší.
Díky neznámým dárcům, kteří Dětskému centru věnovali další 2 serie předplatného, můžeme našim nemocných dětem poskytnout i tuto nadstandartní léčbu a tím efektně zmírnit jejich hendikep.
Děkujeme dárcům i ochotnému personálu SALT MEDICA za nevšední pozitivní přístup k dětem.

       Solna, 15 kB        Solna, 15 kBVelikonoční hraní
Dne 4.4.2007 proběhlo v DC Veská "VELIKONOČNÍ HRANÍ". Děti starší 1 roku hledaly po zahradě překvapení, které jim tam schoval "zajíček" v podobě čokoládových vajíček, kuřátek, perníčků…atd. Všechny děti se pak ohřály teplým čajem a pochutnaly si na velikonočních dobrotách, které pro ně připravily tety. Nechyběl pečený beránek, mazance, jidáše a spousta dalších dobrot. Společně s tetami si pak nabarvily a nazdobily vajíčka, vyráběly papírové kytičky a nejstarší pomáhaly s pletením pomlázky. Této akce se zúčastnily i maminky, umístěné t.č. v našem zařízení. Děkujeme studentkám SZŠ, které nám pomohly s organizací.       Velikonoce, 15 kB        Velikonoce, 15 kB
přidáno 15.3.2007
Karnevalové odpoledne a ozdravný pobyt v Deštném:

      2.3.2007 se v našem zařízení již tradičně konalo KARNEVALOVÉ ODPOLEDNE pro děti i dospělé. Sešly se veselé a krásné princezny, kočičky, myšky, námořníci, žabičky, indiáni, ale také zaměstnanci, přátelé a známí. Odpoledne bylo milé, děti soutěžily, zpívaly a tancovaly. Alespoň na chvilku jsme zapomněli na každodenní starosti ! Už se těšíme na jaro!

Karneval01.jpg, 15 kB     Karneval02.jpg, 15 kB

Od 19. do 23.2.2007 mohlo díky našim sponzorům odjet 9 nejstarších dětí na ozdravný pobyt do Deštného v Orlických horách. Ubytování jsme zajistili v penzionu "Orličan", odkud byl opravdu krásný výhled do okolí. Děti si užily sněhu a sáňkování a taky prožily spoustu legrace se svými tetami.

Orlicke01.jpg, 15 kB     Orlicke02.jpg, 15 kB

Orlicke03.jpg, 15 kB


3.1.2007
Jak jsme prožili vánoční a novoroční svátky:

      Tuto otázku dostávám poměrně často, neboť široká veřejnost se stále více zajímá o děti, které momentálně nemohou být v rodinném prostředí. Vždy odpovídám - a letos tomu nebylo jinak - že se snažíme, aby Vánoce byly jako doma. Abychom toto mohli uskutečnit, pomáhá nám nezištně již několik let řada lidí a společností. Před svátky nejstarší děti pečou a zdobí perníčky a drobné cukroví. Tradičně jsme měli vánoční besídku za účasti dětí zařízení, zaměstnanců, dětí v náhradních rodinách. Letos program připravili studenti III. ročníku Gymnázia Dr. E. Holuba v Holicích a student Pedagogické fakulty v Hradci Králové Jiří Daněk. Po milém vystoupení a zazpívání vánočních písní byl čas na popovídání u šálku čaje, přičemž se děti věnovaly výrobě vánočních řetězů a ozdob na stromeček. Předvánoční čas vyvrcholil Štědrým večerem, kdy každé dítě v zařízení dostalo 2 -3 dárky pouze pro něj a řadu dárků na jednotlivá oddělení ke zpříjemnění prostředí. Holčičky se radovaly nejvíc z kočárků, u chlapců bylo "v kurzu" auto s houkačkou.Vánoční náladu trošku pokazila viróza, která nás pravidelně navštěvuje v nejméně vhodnou dobu, ale všechny děti to zvládly. Upřímně děkujeme všem, kteří se podíleli na milém a bohatém prožití svátků a rádi Vás uvítáme, abyste se sami přesvědčili, že Vaše dary a pomoc mají hluboký smysl.

   MUDr. Drahomíra Peřinová, ředitelka DC Veská

besidka.jpg, 15 kB     besidka.jpg, 15 kB

besidka.jpg, 15 kB     besidka.jpg, 15 kB


Přejeme Vám hodně zdraví, spokojenosti, lásky a děkujeme za Vaši podporu

PF2007
Děti a zaměstnanci Dětského centra Veská20.11.2006
Poděkování: Dne 7.října 2006 se v Pardubicích konala akce HAIR FASHION 2006. Bylo to velmi působivé setkání a soutěživé klání mistrů kadeřníků, které hodnotila odborná porota v čele s Mgr.Špilarem, doplněné doprovodným programem včetně koncertu Ivy Frühlingové. Záštitu převzal náměstek hejtmana Krajského úřadu Pardubického kraje pan ing.Ivo Toman, svou přítomností podpořil akci ing.Jaroslav Deml - primátor města Pardubic, paní Kateřina Kornová a řada dalších osobností. Výtěžek 14.062,-- Kč z celé akce byl věnován Dětskému centru ve Veské. Součástí byla i výstava fotografií ze života dětí v zařízení, kterou uspořádala nadějná studentka Aneta Přinesdomů. Děkujeme pořadatelům - JPA agentuře - za zdařilou akci a za finanční podporu, která bude věnována na nákup zařízení pokojů pro matky.
7.11.2006
Ze života DC Veská: Díky Nadace Terezy Maxové skupina 8 dětí strávila pěkný podzimní týden v rekreačním zařízení na Pastvinské přehradě. Děti ve stáří 18 až 46 měsíců se svými tetami dělaly pravidelné vycházky po okolí, plně využívaly paprsky podzimního sluníčka, hrály si na hřišti a také tam " ztratily kašel", se kterým odjely z Veské. Děti a sestřičky se po týdnu vrátily zdravé, veselé a plné krásných zážitků a dojmů! Děkujeme!!!

Pastviny, chata Lesanka 22 kB


8.11.2006
Jsme také zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Z rozhodnutí Krajského úřadu Pardubického kraje naše zařízení získalo statut Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.V rámci zařízení je vyčleněno 10 lůžek pro děti a 2 lůžka pro matky, kteří se octli v nouzi a potřebují pomoc. O přijetí mohou žádat rodiče, soudy, sociální pracovnice a na nás je, abychom potřebným poskytli vše, co je v našich silách tak, aby se děti vrátily co nejdříve do rodinného prostředí a matky měly pro své děti vše potřebné k zachování důstojného života.

Dětské centrum Veská - VE SPOLUPRÁCI S PEDIATRICKOU SEKCÍ PO UZP ČMS
Vás zve na
1. ODBORNÝ SEMINÁŘ
na téma
Problematika péče o děti ve zvláštních zdravotnických zařízeních.

Dne: 1. 11. 2006 středa
PROGRAM
Registrace 1. 11. 2006 od 13:00 hod.
Zahájení semináře 13:15 hod.
1. Sociálně-právní ochrana dětí Bc. Sophia Dvořáková
2. Downův syndrom Jaroslava Betáková
3. SIDS - syndrom náhlého úmrtí kojenců Ludmila Kratochvílová
4. Zásady přípravy stravy v mléčné kuchyni Zdeňka Soudková
Ukončení semináře 15:15 hod.
Místo konání : jídelna DC Veská
Registrační poplatek:
- zaměstnanci DC Veská .... zdarma
- aktivní účast....zdarma
- ostatní - po předchozí domluvě s pořadatelkou 50,- Kč na místě


Předběžné přihlášení k účasti: nejdéle do 15.10.2006
Upozornění pro zaměstnance DC: JE NUTNÉ ZAJISTIT SLUŽBY NA ODDĚLENÍCH!!!
Přidělení kreditů:
* pasivní účast ...... 1 kredit * aktivní účast ...... 5 kreditů

Kredity jsou přidělovány dle vyhlášky MZ ČR č.423/2004 Sb., kterou se stanoví kreditní systém pro vydání osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez přímého vedení nebo odborného dohledu zdravotnických pracovníků.
Informace: Radka Jandová email: radkajanda@seznam.cz ; tel.: 724 308 781
Zájemci o aktivní účast na dalších seminářích vítáni!!!!Den otevřených dveří 19. - 23.6.2006
Od 19.6. do 23.6. 2 006 se v zařízení konaly Dny otevřených dveří. Tato akce byla uskutečněna při příležitosti 80. výročí vzniku zařízení a 50letého výročí vzniku tehdejšího kojeneckého ústavu.
   Během pěti dnů jsme přivítali zástupce Krajského úřadu Pardubického kraje jako našeho zřizovatele - vícehejtmana ing. Línka, vedoucí zdravotnického odboru paní ing. Slovačkovou s paní Strnadovou, kolegy z ostatních zvláštních dětských zařízení jako je Kojenecký ústav ve Dvoře Králové nad Labem, v Ostravě, ve Svitavách,z Dětského domova v Holicích, atd. Velmi vítanými byli bývalí zaměstnanci, kteří nám poskytli cenné informace, jak kojenecký ústav zpočátku byl zařízený, jaká byla skladba dětí a co vše se v zařízení konalo. Do zařízení se přišli podívat i naši spoluobčané, kteří část svého života trávili ve Veské ať už v bývalé Zdravotní osadě - jako původ našeho zařízení - tak i v bývalém Kojeneckém ústavu. Do zařízení také přišli naši přátelé z Kiekertu, Oskaru, prezident LION club ing.Brún s prim. MUDr. Němcem a další.
   Součástí Dnů otevřených dveří byly i odpolední workshopy na odborná témata - výchovná péče, zdravotně sociální problematika, fyzioterapie, zdravotní péče v zařízení, kdy jsme si navzájem předávali zkušenosti s kolegy z obdobných zařízení. Slavnostní předávání vozidla Sociální vozidlo
   Dny otevřených dveří vyvrcholily v pátek, kdy se konalo slavnostní předání tzv. sociálního vozidla od reklamní agentury Kompakt z Poděbrad a následující Veselé odpoledne - Den dětí, kterého se účastnili děti zařízení, zaměstnanců, známých a i různých organizací jako je např.- Soukromý domov Markéta z Radhoště. Celkem přišlo přes 80 dětí, kteří se výborně bavily různými soutěžemi včetně shlédnutí šermířských bojů skupiny Skotů a závěrečným opékáním buřtů. Dny otevřených dveří a závěrečný Den dětí byla určitě přínosem a motivací hlavně pro zaměstnance k nabrání dalších sil k poskytnutí té nejlepší péče dětem. Celá akce byla velmi zdařilá jak po společenské stránce tak i po stránce odborné.

Dětské centrum Veská
pořádá k příležitosti 80.výročí založení zařízení

Dny otevřených dveří
od 19.6.2006 – 23.6.2006

V rámci týdne otevřených dveří Vás zveme na návštěvu a prohlídku jednotlivých oddělení
a to denně od 10.00 hod. do 15.00 hod.

Odborný program – workshop
Pondělí 19.6.2006 od 15.00 hod. Komplexní rehabilitační péče
Alena Konvalinová
Úterý 20.6.2006 od 15.00 hod.: Výchovná péče
Ilona Křivková
Středa 21.6.2006 od 15.00 hod.: Zdravotní péče v zařízení
MUDr.Drahomíra Peřinová
Čtvrtek 22.6.2006 od 15.00 hod.: Soc.právní poradenství zaměřené na problematiku klientů DC Veská
Bc.Sophia Dvořáková

Týden otevřených dveří bude zakončen 23.6.2006 od 15.00 hod oslavou DNE DĚTÍ,
která se bude konat v zahradě areálu za příznivého počasí.

Na Vaši návštěvu se těší
zaměstnanci Dětského centra Veská